Сензорната обработка е много важна, защото развива физическото и психическото състояние, подобрява фината моторика и премахва чувството за страх. Децата с нарушената сензорна интеграция се затрудняват с изпълнението на ежедневните дейности. Децата с такова нарушение не са уверени в своите способности, доста често се изнервят или отказват да се пробват нови дейности.
Ще ви дам няколко примери с Ники:
- много се страхува да се качва или слиза по стълби на непознати места;
- не обича да го гушкат;
- има нощно напикаване;
- много се изнервя, когато не успее да реши някаква задача;
- когато се радва започва да се стиска;
- и др.
При деца със сензорни нарушения е важно да посещават Сензорна терапия. Много е важно вкъщи също да работите с детето, консултирайте се с терапевта на детето за подходящи дейности. Знаете, че вкъщи с Ники практикуваме всякакви дейности, ето затова днес ще ви покажа как си направихме сензорна пътека с подръчни материали.
Необходими материали:
- дамаска, плат или голям пъзел за под;
- силиконов пистолет;
- помпони;
- миди или камъчета;
- дървени бъркални;
- плюшени шнурове;
- макарони;
- и др. по избор.
Ние използвахме дамаска, но вие можете да използвате всякакъв текстил- стари одеала, плажна кърпа и т.н. Важно е материалите, които ще лепите върху дамаската да са два вида- меки и твърди. Материалите се лепят с помощта на силиконов пистолет, като се редуват твърди с меки материали, така, че да се образува пътека.
Докато аз правя подобни занимания Ники и котката не пропускат възможността да дойдат при мен и да наблюдават или да помагат. Мога да кажа, че котката първо пробва пътеката и я одобри 😀
Накрая трябва да получите нещо подобно:
След като я направите давате на детето да ходи босо по пътеката. По този начин симулирате ходене по неравен терен. Това влияе положително върху работата на мускулите на стъпалото и подбедрицата. Детето ще може да координира движенията си и ще се научи да пази баланс. Ходенето с боси крака върху различните повърхности оказва тактилна и вестибуларна стимулация и оказва положително въздействие за подобряване на концентрацията.
Направата на такава пътека е супер лесно и е много бюджетно (сензорните пътеки и ортопедичните пъзели са много скъпи). А в същото време ползите са децата са огромни. Стимулирайте децата с най-различни занимания, нека детето да се разхожда босо и по поляните в парка и т.н. Направете си външна сензорна пътека от сухи листа, камъчета, трева, пясък и др. Създаването на богата и стимулираща среда ще благоприятства растежа от двигателна гледна точка и развитието на петте сетива.
П.С. Докато ни нямаше вкъщи нашия сладур Арти е успял да стигне до сензорната ни пътека и я беше поизял 😀 Предполагам, че е заради макароните и заради пръчките. Не е голям проблем 🙂 ще си направим нова с по-различни материали и ще я скрием от кучето… Това да ни е за урок 😀
Надявам се новата статия да е полезена за родители на деца със специални образователни потребности. Ще се радвам да ни давате обратна връзка
Ако не успявате да откриете подходящи материали за вашите деца, пишете ми с радост ще ви помогна.
Последвайте ни в Instagram, Facebook ,Youtube или Pinterest, където споделяме интересни обучителни материали и рецепти за деца.