Как научихте децата си да разпознават часовника? Да научиш дете със специални образователни потребности да научи разпознаването на часа от аналогов часовник е адски трудна задача. Въпреки манията на Ники постоянно да гледа часовника и да повтаря колко е часа, той все още не познава аналоговия часовник. Имаше един период, в който той постоянно гледаше колко е часа от всички електроуреди вкъщи 😀
За да го науча да използва аналогов часовник му подготвих шаблон. Шаблона „Колко е часът?“ включва:
- Макет на 24 часов аналогов часовник с минутите;
- 3 шаблона на 12 стенни зарчета- за час и за минути;
- 4 броя работни листа.
Шаблона може да го изтеглите безплатно от тук: Колко е часът? Игра за деца.
Първоначално е нужно да изпринтите шаблоните на зарчетата върху по плътен картон, да ги изрежете и да ги залепите така,че да станат на 12 стенни зарчета. Ако се затруднявате с направата им може да погледнете видеото ни.
Изпринтете шаблона на часовника и на работните листове и ги ламинирайте. След ламинирането на шаблона с часовника е необходимо да се поставят стрелките. Аз използвах пинче за забождане на стрелките към часовника.
Защо избрах да използвам зарчета? Защото Ники много обича бордовите игри с зарчета и постоянно си играе с тях. Исках детето да се забавлява докато учи. Както знаете децата със СОП възприемат слуховата информация по слабо, те трябва да докоснат, да проверерят какво е това с ръцете си.
След като подготвих всички компоненти на играта е време за игра. Играе се по следния начин: Избирате си зар за час- единия зар е с числата от 1 до 12, а другия е от 13 до 00. Хвърлят се две от зарчетата- 1 зар за час и 1 за минути. След това се местят стрелките на часовника. След всяко хвърляне на зар и местене на стрелките на часовника резултатът (часа) се изписва в един от работните листове.
Запомнете, че уроците не трябва да са мъчителни и трудни за децата. Нито пък да са прекалено дълги. Но те задължително трябва да са редовни. Упражнявайте се редовно с децата си, за да се научат да разпознават времето. Тази игра е прекрасен начин това да се случи.
Ето и видео от нашите занимания. Във видеото ще видите и как се сглобяват зарчетата 🙂
Приятни занимания 🙂