Защо подът е най-доброто място за игра на бебето?

Към момента пазарът за бебешки продукти е огромен. Постоянно получаваме рекламни съобщения за специфични бебешки продукти, които дават най-добрата възможност за развитието на децата ни- пуфове, шезлонги, проходилки и други. Да някои от тези продукти може да имат ползи, когато се използват умерено, но повечето от тях ограничават движенията на бебето в една позиция. 

Адски трудно е да жонглираш гледането на деца с домакинство или свободно време, особено ако децата са повече. Има моменти, когато трябва да да оставим бебето си на безопасно място и да освободим ръцете си, за да свършим други ежедневни задачи. Именно тогава е най-изкушаващо да оставим бебето в шезлонг, бебешки пуф, люлка или проходилка. Защо това е проблем? Използвайки тези бебешки продукти ние буквално “заключваме”  бебето в една позиция и това може да попречи на грубото двигателно развитие. Като родители нямаме търпение да видим как детето ни прави първите си стъпки, много педиатри и специалисти препоръчват поставянето на бебето в проходилка, за да се ускори прохождането, но има доказателства, че всъщност  поставянето на бебето в проходилка може да забави прохождането! Резултатите от направените проучвания показват, че ефектът от използването на проходилка влияе върху умственото развитие на децата. Доказано, е че честата употреба продължава да предсказва сравнително по-ниски умствени резултати при някои бебета до 10 месеца. Освен това е доказано, че увеличават риска от нараняване на бебето. Проходилките отнемат от времето, прекарано в пълзене и свободни игри на пода. Пълзенето е важен етап за развитието на двете полукълба на мозъка, за силата на горната част на тялото и стабилността. Не всяко дете пълзи, но оставяйки бебето на пода увеличаваме максимално възможността да се научи да се движи самостоятелно. 

kilimche za igra

Защо и как времето прекарано на пода е полезно за бебето?

Времето, прекарано в свободна игра на пода, позволява движение на цялото тяло. Това позволява на бебетата да развият сила в мускулите на  ръцете, краката, гърба и корема. Играта на  пода предоставя възможност на бебето да прекарва повече време по коремче, което е едно от основните упражнения за развиване на грубите двигателни умения. Играта на пода също помага за предотвратяване или намаляване плагиоцефалията – докато бебето повдига главата си ангажира мускулите на тила, тези мускули леко издърпват задната част на черепа, където се прикрепят, помагайки за закръгляване на формата на черепа – невероятно нали?!

Даже има т.нар. Floor time терапия, който е терапевтичен  модел разработен от детски психиатър Стенли Грийнспан и от доктор Серина Уайдър. Както подсказва името това е доказан подход, при който сядаме на пода, за да играем и комуникираме с детето. По този модел се ръководят много професионалисти, които работят с деца- ерготерапевти, логопеди, педагози и др.

floor time терапия

Какви умения изгражда играта на пода и как да я насърчим?
  • Моторни умения/развитие на движението- Времето на пода им позволява да натоварват и укрепват основните мускули, които са отговорни за обръщане, лазене и ходене.
  • Самостоятелност и Независимост- Времето на пода може да се използва за изграждане на самостоятелност и независимост. Поставяйте бебето на пода, докато приготвяте храна в кухнята или докато вършите други задължения.  Това му позволява да играе, докато вие го наблюдавате отблизо, така му осигурявате спокойствието, независимостта и сигурността, от които се нуждае, за да изследва света.
  • Решаване на проблеми/когнитивно развитиеПосягайки към любима играчка, докато лежи или седи на пода,  бебето се учи на умения за решаване на проблеми. Например, ако любимата играчка е извън обсега, бебето ще използва уменията си, за да достигне до нея, използвайки тялото си..

Ключът към успешна и приятна игра на пода е да насърчите бебето да прекарва повече  време по корем, докато будува и когато е доволно и спокойно. Най-добре е да оставите бебето с боси крачета, уверете се, че стаята е достатъчно топла. Когато бебето ви е легнало по корем, и вие легнете по корем с лице към лицето на бебето. Ако имате по-големи деца включете и тях в играта на пода.  Правете смешни физиономии и общувайте с бебето. Насърчавайте бебето си да се протяга към вас или към играчка, като редувате ръцете му. Избирайте подходящи играчки за възрастта му, поставете огледало срещу него, така ще го забавлявате и насърчавате да играе по-дълго време на пода.

kilimche za igra

Безопасна  игра на пода- как?

Изберете твърда неплъзгаща се повърхност, като килим или постелка за игра. Ние вкъщи заложихме на килимчета от XPE материал от сайта на www.teddytoys.bg. Килимчетата осигуряват ясен сензорен вход и не ограничават обхвата на движение. Какви са предимствата на килимчетата на Теди тойс?

  • Перфектно изолират от студения под;
  • С противопързалящ се дизайн, подходящ за лазене и прохождане;
  • Леки са;
  • Двулицеви;
  • Лесно се почистват- ние нашите килимчета веднъж седмично ги почистваме с парочистачка!
  • Водоустойчиви са- подходящи са за много сензорни игри.

Недостатък- Единствения недостатък е, че привличат котката ни и тя успява да ги надраска с нокти. Но ако нямате котка няма да имате абсолютно никакви проблеми с издръжливостта на килимчетата им.

kilimche za igra

Напомням, че с код Maksi  имате допълнително 10% отстъпка за всички продукти от сайта на  Теди тойс.  

Не забравяйте да се наслаждавате по време на игра с бебето! Когато вие сте щастливи и развълнувани, те също са щастливи и развълнувани.

Ако не успявате да откриете подходящи материали за вашите деца, пишете ми с радост ще ви помогна.

Последвайте ни в InstagramFacebook ,Youtube  или Pinterest, където споделяме интересни обучителни материали и рецепти аз деца.

 

Източници:

Garrett, M., McElroy, A.M. & Staines, A. (2002). Locomotor milestones and baby walkers: cross sectional study. British Medical Journey, vol. 324, no. 7352, pp: 1494.

Talebian, A. & Honarpisheh. A (2007). A study on the effect of baby walker on mean age acquisition of motor skills in infants. European Journal of Paediatric Neurology, vol. 11, no. 1, pp. 50.

Siegel, A.C. & Burton, R.V (1999). Effects of baby walkers on motor and mental development in human infants. Journal of Developmental and Behavioural Pediatrics, vol. 20, no. 5, pp. 355-361.