Какви терапии правим?

Много често ме питате какви терапии и процедури правим, затова днес ще ви разкажа по какъв път сме преминали и как успяхме да стигнем до тук. Ники е роден от първа нормално протекла бременност, раждането беше по естествен механизъм и на термин. От самото начало проследяващия педиатър твърдеше, че детето просто е мързеливо и няма място за притеснение. И така до първата годинка на детето…

  • Първи преглед при невролог

Първият преглед беше през 2012 г., Ники тогава беше на 1 год. и 2 месеца седеше самостоятелно, но нямаше желание и изглед да проходи скоро. Помня, че на този ден бях много притеснена и ужасена. Прегледа протече нормално и невролога тогава ни каза да го слагаме повече време на проходилка… Това до някаква степен ме успокои, защото както много родители и аз не исках да приема, че детето ми има някакъв проблем. Сега когато вече сме преминали през толкова много прегледи и терапии мога да кажа, че невролога не ни даде коректна терапия… Виждайки изоставането да детето за мен е редно специалист да препоръча активна рехабилитация на детето, за да може детето да напредне в развитието си.

Въпреки всички тренировки и занимания вкъщи, прохождането на детето закъсняваше. И не само прохождането, детето изоставаше в нервно-психическото си развитие. Голяма беше борбата ни с Ники и накрая детето успя да проходи на 1 год. и 7 месеца.

  • Операция на двете очи- страбизъм

През 2012 г., посетихме офтамолог, заради съмненията ни за кривогледство.  След прегледа ни обясниха, че оставаме с впечатлението , че детето си криви очите, заради разстоянието между вътрешните ъгли на клепачите и заради формата на носа му. Препоръчаха ни контролен преглед след 6 месеца и че за момента няма причина за притеснение. Имах притеснения и моя приятелка ми препоръча лекар за второ мнение… През 2013 г. при прегледа лекарката ни обясни, че детето трябва да се оперира, и че кривенето на очите няма как да се оправи по друг начин.  И така през 2013 г. Ники, който беше на 2 години се оперира от страбизъм. След година проследяване започна да носи очила, заради далекогледство и астигматизъм. Към момента с очите всичко е наред и много се радвам, че през 2013 г. взехме решението да се оперира детето.

nikisworld

  • Пореден преглед при невролог

Обиколихме много специалисти невролози, но никой от тях не препоръчваше терапия… Решихме да посетим много известен детски невролог, заради изоставането на Ники. При прегледа през 2013 диагнозата, която поставиха на Ники беше „Моторна алелия“, нито ни дадоха насоки какви терапии да правим, нито за места за рехабилитация…

Началото на 2014 година посетихме детската клиника по детска психиатрия в София и най- накрая след толкова обикаляне по всякакви лекари ни препоръчаха работа с логопед. Същата година пак по препоръчка на приятели се консултирахме с лекар от СБДПЛРДЦП „Света София“ и успяхме да започнем усилена рехабилитация при тях.

Терапиите, които правихме при тях бяха: 

  • сензорно-интеграциона терапия;
  • кинезитерапия;
  • термотерапия;
  • ерготерапия;
  • хипербарна кислородотерапия (Хипербарна Оксигенация);
  • работа с  психолог;
  • работа с логопед;
  • работа със специални педагози;
  • ЕЕГ-фийдбек.

barokamera

Провеждали сме много процедури с барокамера (Хипербарна Оксигенация), мога да кажа, че този метод дава възможност за кислородно обогатяване на кръвната плазма и достигането на кислород до всички неврони на мозъка. Процедурите с барокамера се оказаха много благоприятни за развитието на Ники.

  • Смяна на детска градина

Ники беше приет в кварталната ясла още на първото класиране. Ще кажете, че детето е късметлия, аз не бих казала същото. Въпреки, че беше приет на ясла, той не я посещаваше. Не я посещаваше, защото учителките там не искаха да работят с него. Все се препоръчваше да се намери специално място за специалното дете.. В София има две логопедични детски градини, в едната директорката ми даде „съвети“ и ме прати вкъщи. За щастие другата детска градина ни прие с радост и Ники на 4 год. през 2015 год. започна да я посещава. Детската градина се казва  ДГ №134″Любопитко“ и всички учители там са логопеди. Въпреки всички процедури, които сме правили и все още правим най-голям скок в развитието си Ники направи там.

nikisworld

nikisworld

За тази детска градина мога да пиша и разказвам само хубави неща. Страхотни и разбрани специалисти, благодарна съм, че живота ни срещна с тях <3

  • В търсене на още отговори

По мое желание реших да направим ЯМР на мозък на Ники, когато беше на 4 год. и 9 м. Заключението от резултата беше пахигирия и корпус калозум. Това заключение ни даде отговорите, които търсихме, но не промени по никакъв начин лечението и терапиите при детето. През 2016 год. решихме да направим генетични изследвания, от които разбрахме за съмнения за Кабуки синдром. Тогава лекуващия лекар обясни, че е изпратил материал за изследване в друга лаборатория, но така и не получихме резултат от там.

В началото на тази година пуснахме нови генетични изследвания, за да разберем дали Ники има Кабуки синдром ,резултатите отхвърлиха синдрома. Но потвърдиха синдром MED-13L, който се характеризира с интелектуално разстройство. Характеризира се глобално забавяне на развитието с начало в кърмаческа възраст,  нарушение в интелектуалното развитие, изразително забавяне на говора, поведенчески аномалии, вкл. разстойство от аутистичния спектър и разстройство с дефицит на вниманието.  По препоръка на генетиците направихме консултация с детски ендокринолог, който откри хормонални нарушения при детето. От два месеца Ники е на хормонална терапия и се надявам да има подобрение след нея.

  • Към момента

В момента Ники е ученик, започна първи клас в държавно училище. Обаче и там не беше разбран и учителката нямаше желание да работи с него. Много се борих със системата, но в крайна сметка взехме решение да преместим детето в друго училище. Училището, в което Ники учи е специализирано частно училище. Обучават децата по най-различни методи и всеки ден имат терапии с логопед, психолог, ресурсен учител и ерготерапия. Голямо удобство е всички терапии да са в училището, защото така ни остава свободно време за работа вкъщи и за часовете по плуване.

nikisworld

Много процедури и терапии сме правили и ги продължаваме, но най-голям положителен ефект има работата ми с него. Вкъщи непрекъснато правим всякакви занимания, постоянно съм в търсене на нови начини за учене, забавление и игри.

Опитах се да съм максимално кратка и да ви разкажа набързо през какво сме преминали с Ники. Ако имате въпроси не се колебайте да се свържете с мен, с радост ще отговоря на въпросите ви <3