Настолна игра „Време на глагола“

Ах колко е труден и сложен този български език, особено за деца със специални потребности. Ники много се затруднява и фрустрира, когато не се справя, все едно учи чужд език. Моята цел освен да го науча да говори и използва езика по правилен начин, е и да го забавлявам. Все повтарям, че играта е много повече отколкото предполагаме, играта е най-добрия приятел и помощник на детето в опознаването на света. Работата на ерготерапевта е точно това да учи децата, чрез игри. Днес ще Ви споделя най- новата игра, която подготвих за Ники. Тествахме я и я преправях няколко пъти, но вече е готова да зарадва много деца.

vreme na glagola

Освен играта съм подготвила и табло с важна информация за глаголите, която се учи в 4-ти клас. Във файла са включени:

Необходими са ви: зар и различни цветове пионки.

Вариант 1 за игра

Изображенията в играта са подходящи за съставяне на изречения, децата могат да използват единствено и множествено число, да използват различни лично местоимения. Сега няма да Ви обяснявам правилата, защото съм ги описала във файловете на играта, но ще ви покажа как я играем с Ники.

Играта е подобна на „Не се сърди човече“, хвърля се зар и се придвижва съответния брой квадратчета. Питам Ники какво действие вижда на квадратчето, а след това завърта колелото и преобразува глагола в съответното време. Мотивирам го да прави цели изречения, а не само да използва глаголите. Много му помагам, защото му е изключително трудно. Когато не се сети по какъв начин се променя времето на глагола използваме помощното табло. Цветовете в таблото и цветовете от глаголното колело са еднакви. Целта е детето лесно да се ориентира и да намира глаголните времена.

vreme na glagola

Вариант 2 за игра:

Във втория вариант за игра включихме и глаголите от комплекта с Картите Части на речта

Хвърля се зар и се придвижваме със съответния брой квадратчета. Тук освен действието от квадратчето теглим и една карта с глагол, после завъртаме колелото и измисляме сложно изречение с две действия в съответното глаголно време. Например: Плува + простират в минало време – Днес плувах и след като се прибрах си прострях банските. Или Пее+ простират в минало време- Петър изпя песничка за простиране на дрехи 😀 Получават се много забавни изречения.

vreme na glagola

Играта определено много се хареса на Ники и последните дни иска по няколко пъти да играем на нея. Макси също беше много впечатлен и искаше да ни взима всичко от масата 😀

vreme na glagola

Играта може да я изтеглите от тук: Игра Време на глагола

Ако не успявате да откриете подходящи материали за вашите деца, пишете ми с радост ще ви помогна.

Последвайте ни в InstagramFacebook ,Youtube  или Pinterest, където споделяме интересни обучителни материали и рецепти аз деца.