Настолна игра „Гладната маймунка“

Като любител на настолните игри вкъщи имаме доста, но за деца на възраст 2+ години имаме само играта „Овощна градина“ на Lidl. За първи път я предложих на Макси, преди няколко седмици и за моя изненада много му хареса и за първи път успяхме да играем, заедно тримата с Ники. Естествено това ме мотивира да търся или да направя сама подходящи игри за тази възраст. Така се роди идеята за играта „Гладната маймуна“ исках да е забавна и образователна, както и да подпомага развитието, но най-важното беше да е с много лесни правила, за да е подходяща за деца на възраст 2+ години. Целта на играта е  децата  да помагат на маймунката да се храни, като използват лъжица и различни жетони с изображения на плодчета.

Настолните игри са изключително полезни за малките деца, защото допринасят за тяхното когнитивно, емоционално и социално развитие. Ето някои от основните ползи от тази настолна игра за деца на 2+ години:

Развитие на когнитивните умения

  • Разпознаване на цветове и плодчета: В играта използваме кръгли форми с рисунки на плодчета, които помагат на децата да разпознават и назовават различни цветове, наименование на плодовете както и форми.
  • Подобряване на паметта: Чрез запомняне на правила и реда на играта, децата развиват своята памет и концентрация.

Социални умения

  • Сътрудничество и споделяне: Играта се играе заедно, като учи на важността на сътрудничеството и споделянето.
  • Редуване и търпение: Децата се учат да чакат своя ред и да проявяват търпение, което е важно социално умение.

Моторни умения

  • Фина моторика: Играта включва използване на цветно колело със стрелкичка, малки кръгли фигурки и лъжица, всички тези елементи помагат за усъвършенстване на фината моторика.,
  • Координация око-ръка: Играта изисква хранене на маймунката с лъжица и плодчета, което насърчава точността и прецизността и подобрява координацията око-ръка.

nastolna igra gladnata maymunka

Можете да изтеглите играта напълно безплатно от тук, правилата са в самия файл:Настолна игра Гладната маймунка

Настолните игри създават специални моменти на свързаност и радост между децата и техните семейства. Те не само предлагат забавление, но и укрепват емоционалните връзки. Времето, прекарано заедно в игра, насърчава създаването на трайни спомени и изгражда основа за силни семейни връзки. Настолните игри стимулират въображението и креативността, като предоставят възможност на децата да се потопят в различни светове и сценарии, което увеличава тяхната любов към играта и ученето.