“ Способността да се подреждат сетивните впечатления, така че да могат да се използват по смислен начин“- Jean Ayres 1972
Ще започна с това какво е сензорна интеграция? – неосъзнат неврологичен процес (като дишането), при който всички сетивни стимули от заобикалящата среда и от собствено ни тяло се преработват, анализират, интерпретират, така че да можем да реагираме адекватно на физическите и социални ситуации, в които попадаме постоянно. Децата използвайки сензорни стимули (тактилна, слухова, зрителна, проприоцептивна, вкусова, обонятелна, вестибуларна и т.н.) трупат опит и опознават тялото си, света и хората около себе си и това как да манипулират средата.
Когато е засегнат някой от компонентите на системата /един сензорен канал/ това оказва голямо влияние върху всички останали сетивни компоненти и върху цялостното ни функциониране. Или казано накратко не успяваме да преработим и анализираме правилно сетивната информация, която получаваме.
Сензорните игри имат за цел да подобрят способностите на детето да си взаимодейства с предмети и заобикалящата ни среда и по-конкретно да:
-
Нормализират сензорната преработка
-
Действат успокояващо на децата и променят нивото на възбудата
-
Подобряват вниманието и концентрацията
-
Мотивират детето за извършване на различни дейности
За играта „Сензорна супа“ използваме следните материали:
- Гумени плодчета- закупени са от Алиекспрес
- Купа с вода
- Голям поднос
- Малки купички
- Кухненски принадлежности- черпак, щипки, лопатка и др.
- Лимон
- Чери домати
- Колело с плодове- може да го изтеглите от тук: Kолело с плодове
Колелото с плодчетата го ламинирах, за да издържи по- дълго време и за да не се мокри от водата. В купата с вода сложих всички гумени плодчета, нарязах лимона на шайби и го сложих в купата. Ники пожела да добавим и чери домати 😀 Играта започваме по следния начин: детето завърта колелото с цветовете и сортира само това, което се е паднало от колелото. За да премести плодовете използва черпак, щипки, лопатка или ръцете си. По този начин детето подпомага сензорната обработка на информация.
Чрез тази игра стимулираме:
- Зрение;
- Мирис;
- Допир;
- Слух;
- Поприоцепция- мускулно усещане, чувство за самодвижение и позиция на части от собственото ни тяло;
- Вкус- защото Ники накрая си изяде чери доматките 😀
Мисля, че в България подобни гумени плодчета няма, но може спокойно да използвате истински плодове или зеленчуци. Целта все пак е детето да получи сензорна стимулация.
Освен сензорното стимулиране играта подпомага развитието на: фината моторика, координацията око- ръка, научаването на цветовете, както и за научаването на плодовете и зеленчуците.
При кои деца най- често се среща Сензорна дисфункция? Сензорното разстройство е състояние, което е често срещано при децата със специални нужди. Въпреки че сетивата им функционират нормално, мозъкът на тези деца не е в състояние да получи и организира по правилен начин отговорите, подадени от сетивата им. Често се среща при деца с аутизъм, ХДВ, генетични синдроми, ДЦП и други неврологични, деца с обучителни трудности, нарушения в езиковото развитие, емоционални и поведенчески разстройства, недоносени деца, деца от институции.
За кого са подходящи сензорните игри? Сензорните игри са подходящи за деца на всяка възраст, независимо дали се развиват в норма или имат някакъв вид увреждане. Спомнете си като малки как сме си играли с вода, готвили сме с кал, тичали сме боси и т.н. всички тези игри са сензорни и са ни помогнали да се развиваме изследвайки света около нас и използвайки всичките си сетива.
Приятни занимания от нас и знайте, че ако не откривате подходящи материали за вашите деца съм винаги насреща да помогна <3
Последвайте ни в Instagram, Facebook ,Youtube или Pinterest, където споделяме интересни обучителни материали, занимания и рецепти аз деца.