Цветовете на дъгата

Времето тези дни е доста променливо- ту вали дъжд, ту пече слънце а ние с Ники с нетърпение очакваме да се появи дъга. Цяла седмица сме в очакване, но така и не се появи дъга, затова реших да си направим шаблон с Цветоветe на дъгатаДъгата е една от любимите ми пролетни теми, защото цветовете са толкова красиви, че ни карат да сияем 🙂 Дейностите в шаблона са подходящи за деца в предучилищна възраст и подпомагат за развитието на фината моторика, координацията око ръка и концентрацията.

Готови ли сте да започваме?

Шаблонът Цветоветe на дъгата съдържа 5 страници, с които децата ви ще:
  • оцветяват дъга;
  • нанизват връзки или шнурчета;
  • поставят кубчета или помпони;
  • защипват щипки;
  • броят;
  • пишат.

Дейностите в шаблона са създадени с цел да помагат на децата със Специални образователни потребности да развият уменията си за фината моторика, координацията око ръка и за концентрацията.  Хубаво е децата се занимават с подобни дейности, колкото се може повече, по този начин те развиват говора си.

Шаблона може да изтеглите безплатно от тук: Цветоветe на дъгата

Да започваме 🙂
Игра номер 1: Прочети цвета и оцвети дъгата

Оцвети дъгата

Дайте на детето моливи,боички или пастели и забавлението да започва. Тъй като Ники вече много добре познава буквите, даже и успява да прочете по кратки думи съм му надписала цветовете. По този начин успявам да привлека неговия интерес към оцветяването, иначе изобщо не обича тази дейност. Ние използвахме гел пастели, защото рисуването с тях е изключително лесно а и цветовете са супер ярки и наситени (все пак оцветяваме дъга).  След като прочете и оцвети дъгата със всички цветове обяснете на детето как се появява дъгата и го питайте кои са световете на дъгата.

Игра номер 2: Нанижи цветовете на дъгата

нанизване на връзки

За втората игра ще е необходимо да залепите към шаблона оцветени макарони или цветни сламки. Целта е детето да нанизва връзки или шнурчета със съответния цвят. Аз ламинирах шаблона, след което залепих  ( с помощта на силиконов пистолет ) оцветени макарони. Цветни шнурчета както и фолио за ламиниране може да закупите от магазините на джъмбо. Задачата изглежда лесна, но за Ники беше доста сложна и леко изнервяща, за да го нахъсвам му пуснах песничката „Кой нарисува тази дъга?“ и той с кеф се опитваше отново и отново докато не успее. Играта развива фината моторика, затова е много полезна за деца със СОП, както и за деца които имат специфични нарушения на речта.

Игра номер 3: Направи си дъга

Направи си сам дъга игра цветовете на дъгата

За тази игра също ламинирах шаблона и направихме малки дупки на цветните кръгчетата. Ники първоначално като видя шаблона искаше да свърже еднаквите цветове с молив, след като му показах, какво всъщност трябва да прави, доста се забавлява 🙂 Чрез тази игра децата учат да се ориентират в пространството и подпомагат фината си моторика.

Игра номер 4: Постави, преброй и напиши.

Постави, преброй и напиши

Този шаблон също е ламиниран, за да може по дълго време да се използва и за да може детето да трие написаните цифри. За играта ще са ви нужни: маркер за дъска, цветни дървени кубчета или помпони и пластмасова щипка (щипка за лед). Дървените кубчета ги закупихме от джъмбо и заедно с Ники ги оцветихме. Целта на играта е детето с помощта на щипката да постави кубчето върху съответния цвят на дъгата. След това да преброи кубчетата и да напише числото. Числата се изписват в долния край на работния лист. Нарочно съм изготвила шаблона с наименованията на цветовете, за да стимулираме четенето.

Игра номер 5: Защипи щипки

защипи щипките защипи щипките

За тази игра подготвих цветна палитра с цветовете на дъгата. Палитрата може да я ламинирате или да я изпринтите на по дебел картон. За играта ще са ви необходими цветни щипки, ние цветните щипки си ги закупихме от джъмбо, може да ги намерите и в магазините „всичко по 1 лев“. Детето трябва да поставя/ защипва щипките със същия цвят върху палитрата. Чрез защипването децата развиват моториката на пръстите, тяхната сила, противопоставянето на палеца на останалите пръсти и подготвят ръката за писане.

Ето и видео урок:

Песничката, която пуска на Ники- „Кой нарисува тази дъга?“

Надявам се вие и децата ви да се забавлявате с новия ни шаблон. Ако не успявате да откриете подходящи материали за вашите деца, пишете ми с радост ще ви помогна.

Приятни занимания 🙂